Az Achilles-ín fájdalmának okai és gyógytornás kezelése

Az Achilles-ín fájdalma mindközül az egyik legkellemetlenebb ortopédiai betegség, amely megnehezíti vagy ellehetetleníti a beteg járását, és csökkenti életminőségét. Mint ismert, az Achilles-ín a sarokcsontot köti össze a vádli izomzatával, és mivel az ín középső részének a vérellátása emiatt nagyon kedvezőtlen, rengeteg degeneratív elváltozás tapasztalható itt, sőt éppen emiatt a regeneráció is nagyon lassú folyamatnak tekinthető. Az Achilles-ín fájdalmát és problémáit minden esetben hatékonyan lehet kezelni célzott gyógytornával, ehhez azonban nagyon fontos, hogy pontosan tudjuk és ismerjük a betegség hátterét, ami számtalan tőről fakadhat. Ezeket vesszük sorba az alábbiakban.

Achilles ín fájdalom

Húzódás vagy túlterhelés

Az Achilles-ín húzódása az esetek jelentős többségében edzések, sporttevékenységek hirtelen, bemelegítés nélküli megkezdése után szokott jelentkezni erős fájdalom társaságában. A problémát a túlterhelés is előidézheti, amennyiben túl sok vagy túl intenzív erőltetés után nem tartunk elegendő regenerációs időszakot. A fájdalom felléphet egyébiránt hirtelen súlygyarapodás következtében is, noha ez jellemzően ritka eset. Az Achilles-ín egy egyszerű húzódástól is könnyedén gyulladásba kerülhet, góc alakulhat ki, amely megnehezíti, extrém esetben ellehetetleníti a járást. A húzódást vagy a túlterhelést elsőként minden esetben pihentetni kell, majd azt követően indulhat meg a gyógytornás kezelés, amely főként az izom erősítéséből, valamint nyújtásokból tevődik össze.

Szakadás

Az Achilles-ín egyik legsúlyosabb sérülése a szakadás, amely lehet teljes vagy részleges. Előidézője rendszerint külső sokkhatás, baleset, azonban degeneratív elváltozás is állhat a háttérben. A sérülés jellemzője a hirtelen éles, nyilalló fájdalom, ami teljes szakadás esetén az ín helyén egy kitapintható bemélyedést eredményez. A teljes szakadást minden esetben műtéti beavatkozás követ, és csak a regeneráció után kezdődhet meg a kötelező gyógytorna, míg a részleges szakadás esetén azonnal elindulhat a konzervatív terápia óvatos nyújtásokkal és az izmok erősítésével.

Lábtengely deformáció

Az Achilles-ín sérülése lábtengely deformáció esetén is felléphet, méghozzá egészen pontosan a sarokcsont helyzeti változásaiból, vagy a láb haránt- és hosszanti tengelyének eltérése miatt. Példának okáért, amennyiben a láb befelé billenő állapotban van, az Achilles-ín folyamatos terhelés, nyújtás alatt áll, ami azt jelenti, hogy egy kisebb megerőltetés is szakadást idézhet elő, és az ortopédiai problémából fakadóan az ín regenerációja is elnyújtottabb lesz, de extrém esetben a betegség akár krónikussá is válhat. Ilyenkor a legfontosabb a lábtengely megfelelő helyreállítása, ami az ehhez megfelelő izomcsoportok aktiválásával kezdődik, és speciális tréningekkel folytatódik tovább. Amennyiben az elváltozás jelentős, érdemes protézist vagy talpbetétet alkalmazni a helyreállításhoz.

Idegi problémák

Az Achilles-ín fájdalmát idegi érintettség is okozhatja, amely sokak számára meglepő, de a derékproblémákkal hozható összefüggésbe. Mint ismert, az ín idegi ellátását az a külső boka mögött található idegszál biztosítja, amely a deréki gerinc alsó részéből ered, ezáltal amennyiben valahol nyomás alá helyeződik – például egy gerincsérv által –, jelentős panaszokat idézhet elő – akár az Achilles-ínnél is. Hogy a fájdalom hátterében idegi elváltozás áll, azt mozgásvizsgálattal, valamint idegnyújtási tesztekkel nagyon pontosan meg lehet határozni. A gyógytorna során így elsődlegesen a deréktáji csigolyák mobilizálásával, illetve speciális idegmobilizáló technikák által lehet hatékonyan, hovatovább tartósan csökkenteni az Achilles-ín fájdalmát.